Dlaczego warto wykorzystać uczenie maszynowe w branży modowej ?
Fashion

Mechanizmy uczenia maszynowego analizując tysiące lub miliony transakcji potwierdzających dokonanie zakupów przez klientów znajdują w nich powtarzalne wzorce. Takie wzorce pokazują np. którzy klienci są przywiązani do których marek albo jakich produktów potrzebują w odpowiednich okresach, czy w jakiej kolejności.

Branża modowa jest bardzo wdzięcznym obiektem tego typu analiz uczenia maszynowego

Jest ku temu przynajmniej kilka powodów:

• Klienci mają powtarzalne potrzeby – dokonują regularnych zakupów – a więc mamy sporo danych do wyciągania wniosków.
• Właściwie niemal każdy, niemal zawsze potrzebuje jakiegoś nowego ubrania. Podstawą sukcesu sprzedażowego jest dotarcie do odpowiedniej osoby z odpowiednią ofertą w odpowiednim czasie.
• Duża część klientów nie jest wierna jednemu sklepowi. Mogliby kupować u nas więcej, ale z różnych powodów odchodzą do konkurencji. Tacy klienci z jednej strony pokazują, że gdzieś popełniliśmy błąd, natomiast z drugiej strony stanowią ogromny potencjał, który możemy lepiej wykorzystać zachęcając ich do powrotu.
• Stosunkowo łatwo dopatrzeć się logiki podejmowania decyzji zakupowych przez różne grupy klientów. Motywacje klientów przy zakupie konkretnych typów/kategorii ubrań czy produktów z konkretnych półek cenowych są w większości przypadków jasne. Musimy je tylko znaleźć i wykorzystać.

upsaily to Twój najlepszy pracownik sklepu internetowego

Pracownik sklepu z odzieżą łatwo dostrzeże i zrozumie czym kierują się klienci przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Niestety w przypadku sklepu internetowego, gdzie liczba klientów oraz zamówień wyrażana jest w tysiącach a często setkach tysięcy natomiast oferowane produkty również sięgają setek bądź tysięcy – żaden człowiek nie poradzi sobie z rzetelną analizą i zrozumieniem potrzeb pojedynczych klientów. Dla algorytmów uczenia maszynowego znalezienie wzorców na zbiorach składających się nawet z milionów transakcji nie będzie stanowiło problemu. Znalezione wzorce zostaną użyte do zaproponowania klientom produktów dopasowanych do ich potrzeb.

black friday

Wiem, że warto….i co teraz?

Zbliża się Black Friday, który jest szczególnie istotny z perspektywy branży modowej. Przy tej okazji będziemy chcieli przypomnieć się naszym klientom i zaproponować im konkretne obniżki cen. Niestety każdy z naszych klientów otrzyma przynajmniej kilka podobnych komunikatów od naszej konkurencji. Każdy sklep będzie kusił rabatami. Co zrobić, żeby klient zdecydował się zapoznać akurat z nasza ofertą i dokonał zakupu? Polećmy mu produkt, którym potencjalnie będzie zainteresowany. Wykorzystajmy wiedzę drzemiącą w danych, które niejednokrotnie zbieramy od lat.

Dlaczego powinienem wybrać właśnie upsaily?

Obecnie większość mechanizmów rekomendacyjnych działających dla branży modowej w Internecie prezentuje produkty, które aktualnie są modne, bądź te których klient szukał albo je oglądał. My proponujemy uwzględnienie całej historii zakupów każdego z klientów i wygenerowanie rekomendacji w oparciu o faktycznie podjęte przez klientów decyzje dotyczące zakupu określonych produktów.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zastosować uczenie maszynowe w innych branżach e-commerce, zajrzyj na poprzedni wpis na naszym blogu!

 

Written by Maciej Pondel